AKTUALNOŚCI

William Friedkin gościem 10. Festiwalu Transatlantyk

Festiwal Transatlantyk w trakcie ostatniej dekady przyzwyczaił już swoich widzów do tego, że łączy nie tylko różne gatunki sztuki – muzykę i film przede wszystkim – ale też pokolenia. Jako wydarzenie kierowane do fanek i fanów kina w każdym wieku, Transatlantyk zaczyna pokazy rano (czekając na przedszkolaki i uczniów), a kończy… nad ranem, kiedy ostatni miłośnicy mocnych wrażeń opuszczają sale kinowe. Najciekawsze i najlepsze filmy gatunkowe prezentowane są podczas Festiwalu w ramach KINA NOCĄ.  Kurator tej wyjątkowej sekcji, Bartek Pulcyn, tak mówi o filmach, które w tym roku znalazły się w jej programie : Podczas jubileuszowej 10. edycji Transatlantyku pokażemy 5 znakomitych tytułów. Będą to zarówno klasyki gatunku – jak legendarny już “Egzorcysta” – oraz najciekawsze propozycje z ostatnich miesięcy. Hasłem sekcji KINO NOCĄ jest tego roku ‘Solo’. Czyż wielcy bohaterowie nie stają do swojej walki o wszystko samotnie?

“Wander”. “Egzorcysta”. “Mortal”. “Relikt”. “Spree”. Tytuły filmów KINA NOCĄ Transatlantyku 2020 brzmią jak zaklęcie albo imiona bogów wojny. Kryje się za nimi pięć porywających, mrożących krew w żyłach opowieści i pięcioro barwnych głównych bohaterów. 

Nocne pokazy otworzy europejska premiera “Wander” April Mullen z gwiazdorską obsadą: Tommy Lee Jones, Heather Graham i Aaron Eckhart. Mieszkańcy Województwa Śląskiego jako pierwsi zobaczą film na dużym ekranie. Do kin w Ameryce Północnej “Wander” wejdzie dopiero w 2021 roku. Czy główny bohater filmu – prywatny detektyw z problemami – rozwikła sam zagadkę tajemniczej śmierci, która niebezpiecznie przypomina sprawę sprzed wielu lat? Przekonamy się podczas Festiwalu Transatlantyk. 

Dreszczyk emocji wywoła też niewątpliwie “Egzorcysta” z 1972 roku, klasyk kina grozy, historia nieprzewidzianej w konsekwencjach zabawy w seans spirytystyczny i zmagań ojca Merrina (w tej roli genialny Max von Sydow), który solo staje do walki o duszę dwunastoletniej dziewczynki. Film tuż po premierze obsypany został nagrodami – m.in. czterema Złotymi Globami, w tym dla najlepszego filmu dramatycznego oraz dwoma Oscarami – i nieprzerwanie od blisko 50 lat straszy kolejne pokolenia widzów. O kulisach jego powstania opowiada z kolei “Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina” Alexandre O. Philippe’a, który także znalazł się w tegorocznym programie Transatlantyku.

W ramach jubileuszowego Transatlantyku William Friedkin, reżyser “Egzorcysty” weźmie także udział w masterclassie, w którym wirtualnie uczestniczyć będzie mogła publiczność. Czy zdradzi sekrety swojego warsztatu i opowie o tym, jak w ciągu 1 sekundy zmrozić krew w żyłach widzów? Przekonać się będzie można już w środę 7 października o 19:00 w wirtualnej sali Festiwalu Transatlantyk, czyli na platformie MOJEeKINO.PL 

Miłośnicy kina o mocnych nerwach na pewno docenią także “Mortal”, opowieść o Ericu, młodym amerykańskim turyście, który podczas podróży po Skandynawii jako jedyny uchodzi z życiem z katastrofy, by wkrótce odkryć, że wszedł w posiadanie nadprzyrodzonych mocy, których nie jest w stanie ujarzmić. Film wyreżyserował  André Øvredal, twórca kultowego “Łowcy trolli”, “Autopsji Jane Doe” i “Upiornych opowieści po zmroku”.   

Gratką będzie też “Relikt”, okrzyknięty objawieniem gatunku debiutancki horror Natalie James, w którym pozornie wyeksploatowany schemat “nawiedzonego domu” skrywa trzymającą w nieustannym napięciu i nad wyraz ponurą opowieść o “chorobie” przekazywanej z pokolenia na pokolenie. 

Mroczne przyjemności Festiwalu Transatlantyk zwieńczy “Spree” (reż. Eugene Kotlyarenko) w znakomitej obsadzie. W historii o pragnącym internetowej sławy nastolatku, który rusza na ulice Los Angeles autem naszpikowanym kamerami i wodą wymieszaną ze śmiercionośną trucizną, główne role grają  Joe Keery (“Stranger Things”) i David Arquette (seria “Krzyk”)

Amatorzy kina grozy już dziś mogą online nabyć akredytacje dla widzów Festiwalu Transatlantyk, które pozwalają zobaczyć wszystkie pokazy online oraz w kinach, a także zapewniają udział w masterclassie z Williamem Friedkinem

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.