Transatlantyk Festival

O festiwalu

Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne wydarzenia muzyczne i dyskursywne.

Transatlantyk Festival to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej. Transatlantyk Festival oparty jest na trzech filarach:

Film

Prezentacja najnowszych, najważniejszych produkcji nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance), retrospektyw, dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji, a także wizyty wybitnych i utytułowanych twórców filmowych i gości z całego świata. Każda edycja Festiwalu to ponad 100 tytułów filmowych pokazywanych na kilkuset seansach!

Muzyka

Gala Otwarcia i Zamknięcia, unikalne w skali świata konkursy kompozytorskie skierowane do młodych twórców, koncerty i wydarzenia w Klubie Festiwalowym.

Edukacja i inspiracje

Serie warsztatów, Master Classes i panele dyskusyjne z wybitnymi specjalistami, obszerny program edukacyjny z zakresu sztuki filmowej, muzyki, zagadnień społecznych, produkcji i dystrybucji z udziałem profesjonalistów światowej klasy. Program skierowany jest do wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzieży i dorosłych - a także do osób z niepełnosprawnościami.

Glokalność

Transatlantyk jest Otwarty, Odważny i Glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.

Jan A.P. Kaczmarek

Dyrektor i twórca festiwalu Transatlantyk, wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.
Laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel" (2005). Nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej - BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Temat przewodni 2020

Hasłem jubileuszowej edycji Festiwalu, który po raz pierwszy odbędzie się na Śląsku, jest “Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs”.

Czy doświadczenie pandemii jest plagą, która pogrąży ludzkość, czy też szansą na nowe otwarcie? Jak zmieni się świat wokół nas? Co przetrwa, co ulegnie transformacji, co zupełnie zniknie? I, przede wszystkim, czy będą to zmiany trwałe, czy też doświadczenia ostatnich miesięcy okażą się raczej przejściowym wstrząsem? Te pytania naturalnie wywołane przez pandemię będą mogli zadać sobie - za pośrednictwem kina - jesienią widzowie Festiwalu.

Jak mówi Jan A.P. Kaczmarek, Dyrektor i Twórca Festiwalu: “Naszą tradycją jest, że myśląc o haśle każdej edycji, szukamy tematów aktualnych, niejednoznacznych i otwierających szeroką debatę. W marcu tego roku cały świat wcisnął przycisk ‘pauza’. To pierwsze tak intensywne, globalne doświadczenie w historii ludzkości, a jego skali jeszcze nie znamy. Jesteśmy przekonani, że hasło 10. edycji Transatlantyku - “Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs” - uruchomi wyobraźnię widzów i pozwoli nam wszystkim szukać odpowiedzi na pytania o to, jak chcemy dalej żyć, pracować, podróżować i tworzyć”.

Joanna Łapińska, Dyrektor Programowa, dodaje: “Przygotowując program naszej pierwszej śląskiej odsłony Festiwalu Transatlantyk obserwowaliśmy, jak na całym świecie ludzie oraz sztuka mierzą się z pytaniem: czy wirus jest klęską ludzkości, czy jej szansą na nowe otwarcie. Mamy teraz bezprecedensową szansę zastanowić się, w jakim świecie chcemy żyć i jakie inne światy są możliwe. To ostatnie, jak zawsze, podpowiada nam kino”.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.