Nowe Kino

O zmierzchu

Au Crépuscule

Litwa, Francja, Serbia, Czechy, Łotwa, Portugalia

2019

128'

Opis

1948 rok, spustoszona litewska prowincja okupowana przez Sowietów. Dziewiętnastoletni Untė i jego przybrany ojciec współpracują z grupą partyzantów ukrywającą się w pobliskich lasach. Poszukujący swych korzeni i negocjujący własną tożsamość chłopiec stopniowo poznaje dramatyczną historię rodziny, ale przede wszystkim konfrontuje się z przemocą i zdradą w oddziale, do którego się przyłączył. 

Šarūnas Bartas łączy w swym najnowszym filmie naturalistyczne przedstawienia cierpienia i śmierci z surowym pięknem dzikich plenerów, melancholijną kontemplację z erupcjami emocji, alegoryczną ogólność z intymną obserwacją. Pozostaje mistrzem opowiadania obrazem i gestem. Wymowne dłonie gładzące broń lub łamiące chleb, twarze w zbliżeniu, które zmieniają się ledwo dostrzegalnie pod wpływem tłumionych emocji – to w nich tkwi siła wyrazu O zmierzchu

Litewski twórca sugestywnie odmalowuje świat po apokalipsie i społeczeństwo, które uległo rozpadowi, przejmująco portretuje skrajną izolację i samotność. Dramat bohaterów to uniwersalny w swej wymowie zapis doświadczeń zdruzgotanego i upokorzonego narodu. 

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie reżyser Šarūnas Bartas. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski

Twórcy

Reżyseria: Šarūnas Bartas

Scenariusz: Šarūnas Bartas (współpraca: Ausra Giedraityte)

Zdjęcia: Eitvydas Doškus

Muzyka: Jakub Rataj

Montaż: Simon Birman

Obsada: Arvydas Dapšys, Marius Povilas Elijas Martynenko

Produkcja: Studija Kinema, KinoElektron

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.