Nowe Kino

Aviva

Francja

2020

115'

Opis

Melodramat 2.0 czyli przewrotna i liryczna jednocześnie dekonstrukcja historii starej jak świat. Paryżanka Aviva i nowojorczyk Eden – para, która nawiązała znajomość korespondencyjnie – spotyka się i przechodzi kolejne etapy romantycznej relacji. Autorzy, portretując miłosne zmagania bohaterów, zadają jednocześnie uniwersalne pytania o to, jak związek wpływa na relacje człowieka z samym sobą, na jego tożsamość i role, które przyjmuje.

Twórcy łączą w tym epickim dziele elementy filmu o tańcu, musicalu, teatru, performansu i wideo-artu;  wykorzystują wielkie modernistyczne narracje o sztuce i miłości, aby chwilę później napsocić postmodernistycznie: zburzyć czwartą ścianę, zakwestionować realność świata przedstawionego, zwrócić uwagę na gatunkowe schematy. Odświeżają formułę melodramatu nowatorskimi zabiegami formalnymi, takimi jak pomysłowo przedstawiona dwoistość osobowości bohaterów, przywodząca na myśl jungowską teorię animusa i animy. Choć wielu scenom towarzyszy komentarz z offu, dzięki obsadzie złożonej z zawodowych tancerzy i widowiskowej choreografii głównym nośnikiem znaczeń jest tu ciało w ruchu: wymowne, dotykane z czułością, piękne aż zapiera dech.

Joanna Łuniewicz

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie reżyser i scenarzysta Boaz Yakin. Spotkanie poprowadzi Magda Miśka.

Twórcy

Reżyseria: Boaz Yakin

Scenariusz: Boaz Yakin

Zdjęcia: Arseni Khachaturan

Muzyka: Asaf Avidan, Ryan Bullet Shields

Montaż: Holle Singer

Obsada: Zina Zinchenko, Bobbi Jene Smit, Tyler Phillips, Or Schraiber

Producent : Boaz Yakin, Carlos Zozaya, Bobbi Jene Smith

Produkcja: Best Friend in the World, Amicalement-votre, Raise Up Films

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.