Zbliżenie: Ken Loach

Wiatr buszujący w jęczmieniu

The Wind that Shakes the Barley

Irlandia/Wielka Brytania/Niemcy/Włochy/Hiszpania/Francja/Belgia/Szwajcaria/Holandia

2006

127'

Opis

Obok mocno osadzonych w rzeczywistości współczesnych filmów Ken Loach zawsze konsekwentnie realizował kino historyczne. Interesowały go losy ruchów socjalistycznych, walka narodów o wolność, ale i momenty w dziejach, gdy po dwóch stronach barykady stawali ludzie sobie najbliżsi: członkowie jednej rodziny, przyjaciele, sąsiedzi. Nagrodzony w 2006 roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes Wiatr buszujący w jęczmieniu należy do tego nurtu twórczości reżysera. 

Lata dwudzieste XX wieku, Irlandia. Młody lekarz nie chce iść drogą zaangażowanego w partyzantkę brata. Jednak gdy w kraju nasilają się represje i akty brutalności ze strony Brytyjczyków, jego moralny kompas nie pozwala mu pozostać biernym. Wstępuje do IRA. Loach pokazuje dramat wojny domowej z perspektywy zwyczajnych ludzi, podzielonych przez konflikt. Obserwuje radykalizację postaw. Piękne są tu postacie kobiet, które w trudnych czasach starają się ratować normalność codziennego życia. To właśnie one stają się u Loacha cichymi bohaterkami wojny o niepodległość Irlandii. 

Wiatr buszujący w jęczmieniu – ze świetnymi zdjęciami stałego współpracownika Loacha – Barry’ego Ackroyda i Cillianem Murphy’m w roli głównej – nie ma w sobie nic z lewicowej agitki. Loach analizuje odmienne strategie emancypacji, zadaje pytania o moralność i hierarchie wartości. Przede wszystkim jednak opowiada o cenie wolności. Czy walka o nią daje prawo, by zabić? I czy warta jest ona rozpaczy matki, gdy człowiek, którego traktowała jak własne dziecko, w imię szlachetnych idei zabija jej syna? 

Krzysztof Kwiatkowski

Twórcy

Reżyseria: Ken Loach

Scenariusz: Paul Laverty

Zdjęcia: Barry Ackroyd

Muzyka: George Fenton

Montaż: Jonathan Morris

Obsada: Cillian Murphy, Pádraic Delaney, Liam Cunningham, Orla Fitzgerald, Mary O'Riordan

Producent : Camilla Bray, Ulrich Felsberg, Gerardo Herrero, Andrew Lowe, Redmond Morris, Rebecca O'Brien, Nigel Thomas, Paul Trijbits

Produkcja: Sixteen Films, Matador Pictures

Właściciel praw: Pathe

Nagrody

Golden Reel (Association of Polish Filmmakers Critics Awards 2006) Best Foreign Film: Ken Loach (director)

Palme d'Or (Cannes Film Festival 2006) Ken Loach

DFCC ( Dublin Film Critics Circle Awards 2006) Best Irish Film

European Film Award (European Film Award 2006) European Cinematographer: Barry Ackroyd

Audience Award (Irish Film and Television Awards 2007) Best Irish Film

IFTA Award (Irish Film and Television Awards 2007) Best Film: Ken Loach

IFTA Award (Irish Film and Television Awards 2007) Best Actor in a Supporting Role in a Feature Film: Liam Cunningham

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.