Nowe Kino

Slalom

Francja, Belgia

2020

92'

Opis

Reżyserka Charlène Favier zapuszcza żurawia do fabryki produkującej mistrzów sportu, tutaj jest nim narciarstwo alpejskie. Jednym z „produktów” jest 16-letnia Lyz – ambitna, pracowita i zdolna, ale także bardzo zdesperowana. Po rozwodzie rodziców straciła kontakt z ojcem, a jej matka bardziej jest skupiona na sobie i swojej nowej pracy niż na otoczeniu uwagą i opieką córki. Lyz przywiązuje się do ostrego, momentami niemal przemocowego trenera, który zapomina, że ma do czynienia z nastolatką, a nie dorosłą kobietą… Żwawy jak emocje dorastających sportowców film Slalom należy do gatunku coming of age, a jego niewątpliwym atutem jest scenariusz (autorstwa reżyserki) i świetna Noée Abita w roli Lyz. 

Slalom jest tu świetną metaforą kobiecego dojrzewania w świecie pełnym pułapek i tempa życia, które często uniemożliwia głębszą refleksje. Rzadko wszak chodzi o to, kto pierwszy dotrze do mety, tylko jakim odbędzie się to kosztem.

Film Favier jest jednym z pięćdziesięciu tytułów, które dostały znak jakości „Cannes Label”. Reżyserka pewnie z ulgą przyjęła fakt, że nie musiała się w tym roku ścigać o Złotą Palmę…

Ola Salwa

Twórcy

Reżyseria: Charlène Favier

Scenariusz: Charlène Favier

Zdjęcia: Yann Maritaud

Muzyka: Alexandre Lier, Sylvain Ohrel, Nicolas Weil

Montaż: Maxime Pozzi-Garcia

Obsada: Noée Abita, Axel Auriant, Muriel Combeau, Marie Denarnaud

Producent : Edouard Mauriat

Produkcja: Mille et Une Productions

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.