Zbliżenie: Ken Loach

Riff-Raff

Wielka Brytania

1991

95"

Opis

„Riff-Raff” pozwolił Kenowi Loachowi wrócić do opowiadania na ekranie ważnych, społecznych historii po dekadzie, gdy w rządzonej przez Margaret Thatcher Wielkiej Brytanii nie był w stanie realizować projektów fabularnych. I właśnie ten film zaczął znakomitą passę reżysera, która przyniosła m.in. „Wiatr w oczy”, „Biedroneczkę, Biedroneczkę” czy „Słodką szesnastkę”. 

Akcja „Riff-Raff” rozgrywa się u schyłku urzędowania „żelaznej” premier. Grany przez mało jeszcze wówczas znanego Roberta Carlyle’a robotnik budowlany poznaje dziewczynę, która marzy o karierze piosenkarki. Oboje nie mają nic. Ale próbują wspólnie wyszarpać dla siebie jakąkolwiek perspektywę w kraju, który o najuboższych zapomina. 

Za filmami Kena Loacha zawsze stały godziny przegadane z ludźmi o ich problemach, niepokojach, bolączkach. Reżyser wyprzedzał publicystów, zajmując się tematami bezdomności, niestabilności zawodowej, braku odpowiedzialności pracodawców za bezpieczeństwo pracowników, losem imigrantów. Jednak choć „Riff-Raff” pozostaje świadectwem epoki rosnących napięć społecznych, nie jest filmem przygnębiającym. Loach jest mistrzem obserwacji codzienności, ale nie brakuje mu poczucia humoru, czasem wręcz sztubackiego. Bo jak sam mówi : – Im trudniejsze ludzie mają życie, tym bardziej szukają nadziei. W bogatych dzielnicach Londynu nie słychać śmiechu. A niech pan pójdzie na budowę! Spotka pan tam całą galerię barwnych postaci. Będzie jeden robotnik, który zawsze się spóźnia, inny, który myli się w obliczeniach, kolejny z wiecznymi problemami z żoną. I jeszcze ten, który w połowie spotkania towarzyskiego leży już pod stołem. A wszyscy jeszcze będą śmiać się z nadzorcy!

Krzysztof Kwiatkowski

 

Twórcy

Reżyseria: Ken Loach

Scenariusz: Bill Jesse

Zdjęcia: Barry Ackroyd

Muzyka: Stewart Copeland

Montaż: Jonathan Morris

Obsada: Robert Carlyle, Emer McCourt, Jim R. Coleman, George Moss, Ricky Tomlinson

Producent : Sally Hibbin

Produkcja: Parallax Pictures, Channel Four Films

Właściciel praw: Park Circus

Nagrody

FIPRESCI Prize (Cannes Film Festival 1991) Ken Loach

European Film Award (European Film Awards 1991) European Film of the Year: Sally Hibbin (producer)

Special Prix Italia (Prix Italia 1993) Fiction

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.