HISTORIE KINA: Kultura wstrząsu

Strofy dla Sophie

Sophie's Ways / Les stances à Sophie

Francja

1971

97'

Opis

Céline (Bernadette Lafont) wychodzi za statecznego Philippe’a (Michel Duchaussoy) – utrzymującego mieszczańskie pozory miłośnika sportowych samochodów, który przyjaźni się z podobnym do siebie Jean-Pierre’em, mężem Julii. Choć mężczyźni dyskutują o rewolucji seksualnej i seksie pozamałżeńskim, kobiety duszą się w patriarchalnych, nudnych relacjach. Céline wraz z Julią opracowują kreatywne sposoby wyjścia z tego impasu: rozliczają domowe rachunki na swoją korzyść, piszą antropologiczny traktat o seksualności, badają granice indywidualnej i społecznej wolności. 

Odkryty ponownie po blisko czterdziestu latach film izraelskiego zdobywcy Oscara Moshé Mizrahiego to pasjonująca opowieść o relacjach damsko-męskich we Francji, która wciąż pamięta wydarzenia maja ‘68. Mozaikowy, złożony z krótkich, satyrycznych scenek Strofy dla Sophie w momencie premiery przeszedł bez echa, lecz dziś wydaje się czołowym przykładem feministycznego, antyburżuazyjnego kina wczesnych lat 70. Muzykę do filmu – popularną także jako niezależny krążek z utworami – stworzył słynny zespół jazzowy The Art Ensemble of Chicago.

Sebastian Smoliński

Twórcy

Reżyseria: Moshé Mizrahi

Scenariusz: Moshé Mizrahi, Christiane Rochefort

Zdjęcia: Jean-Marc Ripert

Muzyka: The Art Ensemble of Chicago

Montaż: Dov Hoenig

Obsada: Bernadette Lafont, Michel Duchaussoy, Bulle Ogier, Serge Marquand, Virginie Thévenet

Producent : Jean-Claude Baudon, Michel Cousin, Sam Roy

Produkcja: Les Films de la Licorne, Saroy Films

Właściciel praw: TF1

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.