Zbliżenie: Ken Loach

Kes

Wielka Brytania

1969

111'

Opis

Jeden z najwybitniejszych filmów Kena Loacha. W przeprowadzonej przez magazyn TimeOut wśród 150 krytyków i filmoznawców ankiecie, „Kes” zajął czwarte miejsce wśród najlepszych brytyjskich filmów, zaś na liście najważniejszych rodzimych dzieł XX wieku stworzonej przez British Film Institute na podstawie głosów tysiąca ekspertów – siódme. 

A przecież ta opowieść w żaden sposób widza nie kokietuje. Akcja „Kes” rozgrywa się w górniczym zagłębiu Południowego Yorkshire. Piętnastoletni Billy Casper miota się między obojętną matką i okrutnym bratem, między opryskliwym kioskarzem, dla którego o świcie roznosi gazety, szykanującymi go szkolnymi kolegami i nauczycielami zaprowadzającymi dyscyplinę linijką. Ale budzi się w nim nadzieja, gdy odnajduje pasję: zaczyna trenować pustułkę, która założył gniazdo niedaleko jego domu. 

W „Kes” działa wszystko: wspaniała, nagrodzona BAFTĄ rola Davida Bradleya, zdjęcia Chrisa Mengesa, dopracowany scenariusz napisany na podstawie książki Barry’ego Hinesa, precyzyjna reżyseria 33-letniego wówczas Kena Loacha. Ten film – absolutnie wierny realiom epoki – świetnie pokazuje receptę artysty na kino. Odbijają się w nim systemowe nierówności Wielkiej Brytanii, niewydolność instytucji, klasowe społeczeństwo, które na starcie odziera niezamożnych obywateli z dróg awansu do wyższych warstw. A także zanikająca solidarność między ludźmi. Ale przecież na pierwszym planie nieustannie pozostaje Billy. Loach umie uważnie zajrzeć mu w oczy. Znaleźć w nich samotność, ból, ale również rodzącą się nadzieję.  

Krzysztof Kwiatkowski

 

Twórcy

Reżyseria: Ken Loach

Scenariusz: Ken Loach, Barry Hines, Tony Garnett

Zdjęcia: Chris Menges

Muzyka: John Cameron

Montaż: Roy Watts

Obsada: David Bradley, Freddie Fletcher, Lynne Perrie, Colin Welland, Brian Glover

Producent : Tony Garnett

Produkcja: Kestrel Films, Woodfall Film Productions

Właściciel praw: Park Circus

Nagrody

BAFTA Film Award (BAFTA 1971) Most Promising Newcomer to Leading Film Roles: David Bradley

BAFTA Film Award (BAFTA 1971) Best Supporting Actor: Colin Welland

Crystal Globe (Karlovy Vary International Film Festival 1970) Ken Loach

NBR Award ( National Board of Review, USA 1971) Top Ten Films

Writers' Guild of Great Britain Award (1971) Best British Screenplay: Barry Hines, Ken Loach, Tony Garnett

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.