Nowe Kino

Po prostu

Aisee Hee

Indie

2019

120'

Opis

Wbrew tytułowi w Indiach kobiety nie mogą robić nic Po prostu. Pani Sharma, główna bohaterka, nie może po prostu zamieszkać sama po śmierci męża i podjąć pracy – społeczeństwo oczekuje, że wprowadzi się do syna. Nie może również sprzeciwić się woli swoich dzieci; zostając przez większość za osobę egocentryczną, niektórzy sugerują nawet, że opętaną. 

Kislay, w swoim debiutanckim filmie, podejmuje się próby burzenia systemowego i społecznego patriarchatu, opowiadając historię walki jednostki o normalność. Walki o sprawy, nad którymi my na co dzień nawet się nie zastanawiamy – takimi jak prawo do samostanowienia o sobie, czy kwestia zarządzania własnymi finansami. Reżyser próbuje przywrócić ważnemu w Indiach symbolowi matki jej podmiotowość, o której społeczeństwo zdaje się zapominać. Pozostaje mieć nadzieję, że mała, łącząca ekranową fikcję z rzeczywistością, rewolucja Pani Sharmy, będzie początkiem wielkich zmian.

 

Maciej Kędziora

Twórcy

Reżyseria: Kislay

Scenariusz: Kislay

Zdjęcia: Saumyananda Sahi

Montaż: Tanushree Das

Obsada: Trimala Adhikari, Mohini Sharma, Harish Khanna, Shivam Sharma

Producent : Shwetaabh Singh

Produkcja: NaMa Productions

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.