HISTORIE KINA: Kultura wstrząsu

Piknik pod Wiszącą Skałą

Picnic at Hanging Rock

Australia

1975

115'

Opis

14 lutego 1900 roku wychowanki konserwatywnej australijskiej szkoły dla dziewcząt z dobrych domów udały się na piknik pod Wiszącą Skałę. Kilka z nich dostało nawet pozwolenie od opiekunek, by wybrać się w głąb góry na eksplorację. Reszta wydarzeń, które owego dnia nastąpiły już na zawsze pozostanie tajemnicą. Wizjonerski, urzekający miodową plastyką obrazu i zdjęciami w plenerach film Weira był sensacją lat 70. i stanowi bodaj najwybitniejsze dokonanie australijskiej Nowej Fali. Adaptacja powieści Joan Lindsay to natchniony obraz wiktoriańskiej moralności zderzonej z niewysłowioną siłą i żywiołami natury. Malarska faktura ujęć, inspirowana twórczością prerafaelitów, wprowadza widza w opowieść o budzącej się seksualności, erotycznych fantazjach, tęsknocie do kontaktu z nieskazitelną przyrodą. Prawdziwie unikalne w Pikniku pod Wiszącą Skałą są także charakteryzujące opowieść niedopowiedzenie i tajemnica, podkreślane przez oniryczną muzykę i nieśpieszne tempo narracji. Zagadkowy, opierający się jednoznacznej interpretacji film, w którym sensualność spotyka się z poczuciem absolutu.

Sebastian Smoliński

Twórcy

Reżyseria: Peter Weir

Scenariusz: Cliff Green

Zdjęcia: Russell Boyd

Muzyka: Gheorghe Zamfir, Marcel Cellier, Bruce Smeaton

Montaż: Max Lemon

Obsada: Rachel Roberts, Dominic Guard, Helen Morse, Anne-Louise Lambert, Margaret Nelson, Jacki Weaver

Producent : Hal McElroy, Jim McElroy

Produkcja: British Empire Films Australia, The South Australian Film Corporation, The Australian Film Commission, McElroy & McElroy, Picnic Productions

Właściciel praw: Festival Agency

Nagrody

BAFTA Film Award (BAFTA Awards 1977) Best Cinematography: Russell Boyd

Awgie Award (Australian Writers' Guild 1976) Feature Film: Cliff Green

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.