Pokazy Specjalne

Na wiarę. “Egzorcysta” Williama Friedkina

Leap of Faith: William Friedkin on Exorcist

USA

2019

104'

Opis

Wydrzeć twórcy filmowemu jego sekrety to nie lada sztuka – tym większą przyjemnością dla widzów, a przede wszystkim kinofili, jest ten dokument. William Friedkin, jak na spowiedzi, wyznaje jak wyglądała realizacja horroru Egzorcysta (także w programie 10 festiwalu Transatlantyk, w sekcji „Kino Nocą”) – od pracy nad scenariuszem, aż po szukanie właściwej ścieżki dźwiękowej. 

Film sam w sobie jest masterclassem – dowiedzieć się tu można nie tylko, jakie tricki techniczne stosował Friedkin, ale przede wszystkim, jak pracował na planie i jak mocno walczył o swoją wizję. Z dokumentu Philippe’a wyłania się obraz kina jako żywiołu, który tylko najbardziej pewni siebie i najbardziej nieugięci potrafią okiełznać. 

W swoich poprzednich dokumentach Szwajcarski reżyser badał pokład Nostromo (Wspomnienia. Geneza ‘Obcego’),skomplikowane relacjae między Georgem Lucasem i jego fanami (Skandalista George Lucas) czy najsłynniejszy prysznic w historii (78/52).

Uzupełnieniem seansu będzie wykład mistrzowski Williama Friedkina, który odbędzie się online 7 października o 19.00.

Ola  Salwa

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie jego twórca – Alexandre O. Philippe. Spotkanie poprowadzi Magda Miśka.

Twórcy

Reżyseria: Alexandre O. Philippe

Scenariusz: Alexandre O. Philippe

Zdjęcia: Robert Muratore

Muzyka: Jon Hegel, Anthony Weeden

Montaż: David Lawrence

Obsada: William Friedkin

Producent : Kerry Deignan Roy

Produkcja: Exhibit A Pictures

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.