Nowe Kino

Cygańska królowa

Gipsy Queen

Niemcy, Austria

2019

117'

Opis

Młoda Romka Ali usiłuje przetrwać samotnie z dwójką dzieci we współczesnym Hamburgu. Wiele lat wcześniej straciła kontakt z ojcem, trenerem bokserskim, który widział w córce przyszłą mistrzynię świata i podziwiając ją szczerze, krzywdził jednocześnie nierealnymi wymaganiami. Przypadkowo Ali otrzymuje szansę powrotu na ring.

Twórcy czerpią z bogatej tradycji bokserskiego filmu sportowego, ukazując sekwencje mozolnych ćwiczeń, pogłębiającą się więź z trenerem i emocjonujące walki. Schematy kina gatunkowego służą tu jednak do przedstawienia szerokiej gamy problemów społecznych: etnicznego wyobcowania, utraty więzi z tradycyjną wspólnotą, stygmatyzacji przez stereotypy. Nostalgia kreowana w Cygańskiej królowej przez opowieści o gwiazdach boksu i obwieszone zdjęciami championów ściany przełamywana jest zaangażowanym realizmem i celną diagnozą współczesności. Oddziaływanie obrazu wzmacnia charyzma pięknej Aliny Serban jako bohaterki tytułowej, która jest kwintesencją woman power, ale jednocześnie pełną tęsknoty i dotkniętą żałobą dziewczyną, portretowaną ze zrozumieniem i czułością.

Joanna Łuniewicz

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie reżyser Hüseyin Tabak. Spotkanie poprowadzi Ola Salwa.

Twórcy

Reżyseria: Hüseyin Tabak

Scenariusz: Hüseyin Tabak

Zdjęcia: Lukas Gnaiger

Muzyka: Judit Varga

Montaż: Christoph Loidl

Obsada: Alina Serban, Tobias Moretti, Irina Kurbanova

Producent : Danny Krausz

Produkcja: DOR FILM-WEST

Nagrody

Austrian Film Award 2020 Best Actor (Beste männliche Hauptrolle) Tobias Moretti

Ecumenical Jury Prize (Tallinn Black Nights Film Festival 2019) Best Film Hüseyin Tabak (director)

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.