Kalejdoskop

Asystentka

Assistant

USA

2019

87'

Opis

Być może najważniejszy film na temat nadużyć w branży filmowej ery Harvey’a Weinsteina. Kitty Green nie pokazuje nam jednak sprawców, ofiary obrzuca przelotnym spojrzeniem, skupia się zaś na świadkach molestowania, do którego dochodzi w ważnej, choć niewymienionej z nazwy firmie producenckiej. To właśnie oni – menadżerowie, asystenci, stażyści odwracając wzrok od tego, co robią ich mocarni szefowie, sankcjonują kulturę przemocy, w której każdy, kto jest wyżej w hierarchii, ma prawo źle traktować i wykorzystywać tych, co są w niej niżej.  Czy to zapraszając na „casting na kanapie”, czy niemiłosiernie drąc się bez uzasadnienia na podwładną. Tą ostatnią jest młodziutka Jane, stawiająca pierwsze kroki w dorosłej pracy i dorosłym życiu. Jako asystentka musi wykonywać wszystkie najmniej wdzięczne prace i polecenia. Gdy ma podejrzenia, że szef wszystkich szefów, wpływowy producent wykorzystuje młode kobiety, staje przed dylematem: zgłosić nadużycie i ryzykować utratę pracy, czy siedzieć cicho i potulnie piąć się w górę. Znakomity, rozgrany na niedopowiedzeniach i nieoczywistościach film Kitty Green był jednym z najpopularniejszych tytułów wiosennego lockdown’u – w serwisach streamingowych obejrzały go setki tysięcy widzów. 

 

Ola Salwa

Twórcy

Reżyseria: Kitty Green

Scenariusz: Kitty Green

Zdjęcia: Michael Latham

Muzyka: Tamar-kali

Montaż: Kitty Green, Blair McClendon

Obsada: Julia Garner, Jon Orsini, Noah Robbins, Matthew Macfadyen

Producent : P. Jennifer Dana, Kitty Green, Ross Jacobson, Scott Macaulay, James Schamus

Produkcja: 3311 Productions, Bellmer Pictures, Cinereach, Forensic Films, JJ Homeward Productions, Level Forward, Symbolic Exchange

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.