Nowe Kino

Anna na 13000 stóp

Anne at 13,000 ft

Kanada

2019

75'

Opis

Anna na 13000 stóp to luźno powiązany ciąg epizodów z życia młodej kobiety (Deragh Campbell) mieszkającej w Toronto i zawodowo opiekującej się dziećmi. Ukazuje jej codzienność: relacje rodzinne i towarzyskie, kiełkujący romans, perypetie w miejscu pracy. Swobodna z pozoru narracja ujawnia jednak stopniowo żelazny rdzeń – opowieść o  wrażliwej i spragnionej bliskości osobie, która nie umie i nie chce sprostać wymaganiom stawianym jej przez społeczeństwo.

Twórcy, ukazując swych bohaterów praktycznie wyłącznie w zbliżeniach i filmując ich kamerą z ręki, drastycznie skracają dystans i nasycają film intensywnymi emocjami, czytelnymi dzięki bogactwu mimiki i mowy ciała aktorów. Strumień impresji konsekwentnie buduje portret Anne, która jest dziewczęcą wersją Piotrusia Pana: emocjonalną, obdarzoną bujną wyobraźnią, spragnioną latania i zbuntowaną przeciw przymusowi dorastania. Środki wyrazu, które umożliwiają percepcję i współodczuwanie jej stanów ducha, czynią z filmu Radwanskiego idealnie nastrojony instrument kinowej empatii.

Joanna Łuniewicz

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie reżyser Kazik Radwański. Spotkanie poprowadzi Ola Salwa.

Twórcy

Reżyseria: Kazik Radwanski

Scenariusz: Kazik Radwanski

Zdjęcia: Nikolay Michaylov

Montaż: Ajla Odobasic

Obsada: Deragh Campbell, Lawrene Denkers, Matt Johnson

Producent : Daniel Montgomery, Kazik Radwanski

Nagrody

Platform Prize (IFF Toronto) Kazik Radwański

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.