„Para w koronie”, czyli o tym, czy i jak zmienia się dynamika relacji małżeńskich i partnerskich w okresie pandemii

Termin – 7 października godz. 18.00
Miejsce – Muzeum Śląskie, Audytorium (poziom -3)

wstęp wolny

 

Okres obostrzeń wynikających z pandemii SARS-CoV-2 wpłynął (przynajmniej czasowo) na zmianę trybu pracy, przenosząc ją z biur do wirtualnej rzeczywistości lub w pewnych przypadkach wstrzymując możliwość jej kontynuacji. Dla wielu par i małżeństw oznaczało to nieplanowaną konieczność przebywania ze sobą niemal 24 godziny na dobę.

Ta modyfikacja sytuacji domowej bez wątpienia wymusiła i nadal wymusza potrzebę adaptowania się i redefiniowania utrwalonych schematów związków. Czy przymusowe zmniejszenie dystansu między partnerami może wiązać się z pogłębianiem przywiązania? A może wręcz odwrotnie, uwypukla różnice osobowe, dotychczas pomijane lub niedostrzegane w zgiełku spraw realizowanych oddzielnie?

Czy czas pandemii to dla par i małżeństw zachodzący w warunkach nielaboratoryjnych eksperyment według scenariusza psychologa społecznego Allena Schiffenbauera? I wreszcie, czy faktycznie jest to czas wzrostu zapotrzebowania na terapię dla par i małżeństw? Co robić, by we dwoje ten okres przetrwać w poczuciu wzajemnej bliskości, a nie zniechęcenia? W wykładzie podjęta zostanie próba przybliżenia odpowiedzi na te pytania.

Prowadzący

dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz

Psycholog, psychoterapeutka psychodynamiczna, socjoterapeutka. Naukowo interesuje się uwarunkowaniami zdrowia psychicznego, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób dorosłych i młodzieży doświadczających zaburzeń psychicznych oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Zajmuje się także psychologią płci – bada aspekty dotyczące ról płciowych oraz stereotypów płci w kontekście dobrostanu psychicznego jednostek i par.

Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych i cywilnych. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Autorka i współautorka artykułów z zakresu psychologii klinicznej i społecznej płci w czasopismach krajowych i o zasięgu międzynarodowym oraz rozdziałów monografii.

Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach klinicznych i certyfikacyjnych w akredytowanych ośrodkach: Szpitalu im. J. Babińskiego w Krakowie oraz Ośrodku Leczenia Nerwic i Zaburzeń Jedzenia „Dąbrówka” w Gliwicach. Przez wiele lat pracowała w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Uczestniczyła w projekcie Transformation.doc dla młodych naukowców w Ivey Business School Western University, London w Kanadzie oraz realizowała warsztaty w ramach programu wymiany pracowników dydaktycznych Erasmus+ w Center for Transdisciplinary Gender Study na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności klinicznych, diagnozy psychologicznej oraz prewencji zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.