Czułość przenika przez ściany. Jak wspierać seniorów w czasie epidemii?

Termin – 2 października godz. 18.00
Miejsce – Muzeum Śląskie, Audytorium (poziom -3)

wstęp wolny

 

Czas pandemii osłabił międzyludzkie więzy, których istnienie jest konieczne dla dobrostanu człowieka. Brak kontaktów skutkuje poczuciem osamotnienia, ludzie zaczynają się czuć niepotrzebni, a życie w ich opinii traci sens. Szczególnie bolesne jest to dla tych, którzy przekroczyli smugę cienia, wkroczyli w etap późnej dorosłości.

Odwołując się do Tichnerowskiej filozofii sceny należałoby powiedzieć, że człowiek zawsze, a zwłaszcza w tym okresie, chce mieć świadomość, że znajduje się jeszcze na scenie życia, nie został zepchnięty za kulisy.

Życie człowieka ma charakter dialogiczny. Samotne trwanie na scenie, bez partnera dialogu lub choćby widza, oznacza wegetację. Bycie zauważanym przez innych i włączonym w ich działanie jest motorem aktywności. Jest z kim i dla kogo żyć.

Jak i o czym rozmawiać z seniorami, by czuli się kochani i potrzebni, jak wykorzystać do tego wspólne wirtualne uczestnictwo w kulturze, jak uczynić film łącznikiem między pokoleniami? O tym właśnie będziemy rozmawiać na festiwalowym spotkaniu.

Prowadzący

dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS

Psycholog społeczny. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, uwarunkowań funkcjonowania w bliskich związkach – jak zmienia je czas, model kariery, odczuwany konflikt roli zawodowej i rodzinnej, specyficzne charakterystyki i doświadczenia partnerów.

Prowadzi także badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Wiele uwagi poświęca zachowaniom człowieka w sytuacjach kryzysowych. Organizatorka interdyscyplinarnych spotkań naukowych pod hasłem „Kryzysy, katastrofy, kataklizmy”, które zaowocowały cyklem publikacji książkowych poruszających kwestie zagrożeń, jakie pojawiają się współcześnie w życiu jednostek i całych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji i wykluczenia. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych.

Wiedzę naukową przekłada na działania praktyczne. Angażuje się w rozwiązywanie trudnych spraw Śląska i jego mieszkańców, za co została nagrodzona w roku 2012 „Platynowym laurem Pro Publico Bono”. W Plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę regionu w roku 2016 ulokowała się w pierwszej dziesiątce. Jest współzałożycielką Fundacji Pomocy „Gniazdo”, Instytutu Współczesnego Miasta i Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA, a także członkiem Rady Fundacji Giesche.

Stale współpracuje z mediami jako popularyzatorka wiedzy psychologicznej, ekspert i komentator bieżących wydarzeń. Jej wykłady zamieszczone w sieci (YouTube) cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu etyki zawodu psychologa oraz seminaria magisterskie.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.