PL EN

Soul

Sekcja:

Pamiętacie słynny dokument „Jiro śni o sushi”, kreślący postać Jiro Ono, sędziwego mistrza tego tradycyjnego, japońskiego dania, którego chce posmakować w jego restauracji cały świat. 90-letni już szef kuchni pojawi się także i w tegorocznej filmowej propozycji Kina Kulinarnego, „Soul”. Ale nie będzie tu jedynym bohaterem - obraz opowiada także o życiu Eneko Atxy, wybitnego kucharza z Hiszpanii. Co ich łączy? I jeden, i drugi mogą poszczycić się prowadzeniem lokalu z trzema gwiazdkami Michelin. Co dzieli? Cała reszta! Atxa i Ono wychowali się w dwóch zupełnie odmiennych sobie tradycjach kulinarnych. Teraz spotykają się, by wzajemnie nauczyć siebie odkrywania smaków lokalnych kuchni.

Blisko 40-letni Atxa wierzy w tradycję, choć jest zakochany w nowoczesnym podejściu do sztuki kulinariów; jego kuchnia bardziej przypomina laboratorium. Z kolei Ono od 80 lat (zaczął pracować jako mały chłopiec) niewiele zmienił w swojej technice przyrządzania wspaniałego sushi. Obejrzyjcie „Soul” i dowiedzcie się, co trzeba zrobić, aby zyskać trzy gwiazdki Michelin, najwyższe wyróżnienie w gastronomii. A raczej: kim trzeba być - o wszystkim, tak w życiu, jak i kuchni, decyduje tytułowa dusza.

15.07, 18.30 "Soul"

Miejsce seansu: Multikino: Silver Screen w Łodzi 
Autor kolacji: Wojciech Modest Amaro 
Gość specjalny: Daria Pawlewska

Miejsce kolacji: EC1 Łódź 

Wojciech Modest Amaro - jeden z najwybitniejszych kucharzy w Polsce... Przez wiele lat pracował i praktykował u boku znakomitych szefów kuchni, takich jak Ferran Adria (Elbulli), Yannick Alleno (Le Meurice) czy Rene Redzepi (Noma).W 2015 roku otrzymał tytuł Chef of the Year 2015 Gault&Millau.W 2008 roku Międzynarodowa Akademia Gastronomiczna przyznała mu prestiżową nagrodę Chef de l’Avenir za wybitny talent, a prezydent Akademii napisał:„…dla Wojtka – przyszłego Ferrana Adrii kuchni polskiej – z wyrazami podziwu”, Rafael Anson. Autor bestsellerowej książki „Kuchnia polska XXI wieku”, za którą otrzymał Grand Prix de la Litterature Gastronomique w Paryżu. Książki, która zmieniła oblicze współczesnej kuchni polskiej oraz ukazała możliwości kreatywnego gotowania w odniesieniu do klasycznych i tradycyjnych potraw. W swojej pracy sięga w głąb natury i odkrywa na nowo tajniki kuchni polskiej. Prowadzone przez niego Atelier otrzymało w 2013 roku pierwszą w Polsce gwiazdkę Michelin. Organizator i uczestnik elitarnego wydarzenia COOK IT RAW POLAND, skupiającego 12 największych Szefów Kuchni na świecie.

Daria Pawlewska - redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK. Pierwsze kroki w mediach stawiała w Gazecie Wyborczej jako dziennikarka ekonomiczna, potem copywriter w największych międzynarodowych agencjach reklamowych oraz felietonistka i dziennikarka alternatywnych magazynów lifestylowych. Współtworzyła scenariusze filmowe, publikowała opowiadania, ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studia Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskiem oraz akademickie Studia Twórczego Pisania w Instytucie Badań Literackich, UW. Potrafi komunikować się w kilku językach obcych, zwłaszcza w restauracjach. Uwielbia rozmawiać o jedzeniu, czytać przy jedzeniu oraz doszukiwać się jego symboli i znaczeń w kulturze.

 

16.07, 13:30 - Projekcja bez kolacji.

Twórcy
Reżyseria Angel Parra, Jose Antonio Blanco,
Scenariusz Àngel Parra José Antonio Blanco,
Zdjęcia Sergio de Uña,
Montaż Tegaday Jimenez Cabrera,
Muzyka Tomas San Miguel,
Obsada Eneko Atxa, Jiro Ono,
Inne wydarzenia:
15.07.2017, 18:30, SoulKup bilet
16.07.2017, 13:30, SoulKup bilet
Informacje:
Hiszpania 2016 Napisy: polskie Czas trwania: 75 Minut
Inne filmy z sekcji
Monsieur Mayonnaise
reż. Trevor Graham Niemcy / Australia
Boone
reż. Christopher LaMarca USA
André - The Voice of Wine
reż. Mark Tschelistcheff USA / Niemcy