PL EN

Sobota z awangardą: Tiare - wideopoezja Andrea Centazzo

Sekcja:

Tiare – wideopoezja

Włochy, 1985, 41 minut

autor: Andrea Centazzo

„Tiare”  to wielokrotnie nagradzane wideo  autorstwa znanego kompozytora i perkusisy Andrei Centazzo (ur. 1948) – dzieło, które po raz pierwszy ujawniło jego talent jako reżysea  i twórcy wideo. To magiczna podróż do ojczyzny Centazzo, Friuli, znajdującej się w północno-wschodnich Włoszech. Za podstawy mając suitęmuzyczną o tym samym tytule, „Tiare” stało się pod koniec lat 80-tych kultowym filmem fanów muzyki w stylu „Koyaanisqatsi” Glassa.  Otwiera przed publicznością nowy wymiar, wktórym muzyka i obraz są doskonale ze sobą zespolone, tworząc wyjątkowe przeżycie wzrokowe i dźwiękowe.

W 1984 roku, gdy miał już na swoim koncie intensywną karierę jako kompozytor i perkusista, Centazzo zdecydował się na wykorzystanie wideo jako kreatywnego uzupełnienia swoich prac. Razem ze swoją nową kamerą, Centazzo zaczął przemierzać Friuli w poszukiwaniu nietkniętych i archaicznych obrazów Tiare (ziemia) z własnego dzieciństwa. Podróż ta zwraca się ku dzieciństwie muzyka, wyrusza z gór, a kończy się nad morzem: twarze i pejzaże  są zanurzone w mglistych wspomnieniach i komunikują nostalgię autora względem dawno utraconego raju. Napięciei absurdalna harmonia istniejąca między naturą, człowiekiem i współczesnością przenika całość kompozycji.

Maniago Municipal Band miał główny wkład w projekt: twarze muzyków zarejestrowane w statycznych pozach ukazują wspaniałe emocje, w których krytycy dostrzegli związek z wizualną poetyką Piera Paolo Pasoliniego – kolejnegowielkiego intelektualisty z Friuli.

Pomimo ograniczeń technologii wideo z lat 80-tych, Centazzo stworzył wizualny i dźwiękowy przwodnik po cudownej poezji, charakteryzujący się niezwykłą elegancją. Wszystko to dzięki empirycznym zabiegom, jak choćby wykorzystanie kolorowych filtrów, luster i akcesoriów wytworzonych własnym sumptem.  

Muzyka i obrazy autorstwa Andrei Centazzo. Film wyprodukowany dzięki wsparciu prowincji Udine, gmin: Udine, Tolmezzo, Maniago oraz górskiej gminy Carnia.

Po „Tiare” odbędzie się także projekcja „Domu światła” (The House of Light)– 4. rozdziału z najnowszej pracy multimedialnej autorstwa Andrei Centazzo pt. „Fale grawitacyjne” (Tides of Gravity) z 2016 roku. Praca jest ukłonem w stronę wykrycia fal grawitacyjnych za pomocą detektorów LIGO.

Twórcy
Reżyseria Andrea Centazzo,
Inne wydarzenia:
15.07.2017, 17:30, Sobota z awangardą: Tiare - wideopoezja Andrea Centazzo
Informacje:
Włochy 1985 Napisy: polish Czas trwania: 60 Minut