PL EN

Sobota z awangardą: The Power of Woman

Sekcja:

Program zainspirowany sekcją główną tegorocznego Transatlantyk Festiwalu (Siła Kobiety), który podejmuje problematykę pozycji kobiet w XXI wieku. Wszystkie z czterech zaprezentowanych prac zostały wykonane przez młode reżyserki z rożnych krańców świata. Odważnie dzielą sięone swoimi dramatycznymi prywatnymi doświadczeniami związanymi z brutalnością polityki, a także zgłębiają zapomniany wkład kobiet w sztukę i rozwój społeczeństw. Odrzucają cenzurę i perwersyjny związek między sztuką a władzą oraz ukazują kobiece oświecenie i szanse przez pryzmat wspólnoty religijnej i rytmiczną ekstazę.

Często będąc nowicjuszkami w świecie kina, reżyserki te przyglądają się niesprawiedliwości i stereotypom występującym w poszczególnych kulturach. Choć często są narażone na działalność cenzury, ich prace przetrwają i zwyciężą z oficjalną wersją historii. Obrazy te pokazują bezbronność zarówno kobiet w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn, jak i głosów samych reżyserek – zdetermiowanych by zatrzęść w posadach obecnym światem polityki i społeczeństwem oraz zakwestionować nasze własne założenia. Znaczenie filmowca-artysty jako siły politycznej i kreatywnej, dążącego do tego, by wywrzeć faktyczny wpływ na nasz świat, wysuwa się tu na pierwszy plan.

Dziękujemy wszystkim filmowcom, którzy zgodzili się udostępnić nam swoje prace na potrzeby sekcji. Wszystkie  filmy zostaną wyświetlone z anglojęzycznymi napisami.Święty bóg
 

Rosja, 2017, 25 minut

autor: Vladlena Sandu

Autoportret. W 1998 roku nasza rodzina przeżyła atak zbrojny. Udało nam się uciec z Groznego. Od tamtej pory milczeliśmy na ten temat. Aż do teraz.


Przycinam twój język


Niemcy, 2017, 3 minuty

autor: Alice Dalgalarrondo

 

 

Filmowy hołd dla montażystek. Film odwołuje się za pośrednictwem alegorii do procesu montażu, początkowo oddelegowanego do wykonywania przez kobiety w związku z analogią do aktu szycia. Dlatego też było uważane za podrzędny proces w przemyśle filmowym.


Ayhan i ja 

Holandia, 2016, 14 minut 13 sekund

autor: Belit Sağ

„Ayhan i ja” autorstwa Belit Sağ podejmuje kwestię produkcji i cenzury narzucanej przez tureckich urzędników. To przenikliwa analiza potęgi obrazu, ról i zadań reprezentacji oraz sankcjonowanego tworzenia historii , a także związku między sztuką i państwową kontrolą w stylu Farockiego.

 


TARIKAT

Holandia, 2015, 16 minut 36 sekund

autor: Jasmijn Schrofer

„Tarikat” to wizualny wiersz o drodze do oświecenia.  Wezwana w mistycznym śnie, Derya ląduje wśród dusz zanurzonych w tradycji islamskiego sufizmu. Razem trwają w hipnotycznym ruchu i buzującym rytmie, wtopieni w ocean milczenia.

Twórcy
Reżyseria Różni twórcy,
Inne wydarzenia:
15.07.2017, 16:00, Sobota z awangardą: The Power of Woman
Informacje:
Napisy: Czas trwania: 59 Minut