PL EN

Sobota z awangardą: Ruchome obrazy artystów współczesnych

Sekcja:

Ruchome obrazy artystów współczesnych

Sekcja ta skupia się na najnowszych pracach audiowizualnych dwóch młodych utalentowanych twórców oraz czterech uznanych artystów i filmowców, pracujących zarówno w spektrum galeryjnym, jak i kinowym. Wybór twórców został dokonany na kluczowych festiwalach, jak m.in. FF w Rotterdamie, Berlinie, czy Oberhausen. Za pośrednictwem przedstawionej kompilacji widzowie będą mieli szansę zanurzyć się w atmosferze, gdzie muzyka, śpiew i dźwięk odgrywają ważną rolę. Służą one jako ekspresjonistyczna, wyzwalająca siła dokonująca katharsis, lub też towarzyszą abstrakcyjnym obrazom wolnym od jakiejkolwiek dopowiedzianej narracji, przywołując subiektywne wrażenia, analogie i wspomnienia. Razem z dźwiękiem, w ramach niniejszego pokazu, widzowie zostaną skonfrontowani z obrazami o pięknej estetyce, konceptualnie  złożonymi, powstałymi w oparciu o grafiki wygenerowane na bazie algorytmu oraz innych technologii wizualnych, jak np. CCTV,  Google Earth, Google Street View, czy iPhony, a także animacji rysunków lub medium 16-milimetrowego. Rozwiązania tego typu pozwalają tym lirycznym eksperymentom odkrywać złożoność naszej polityczno-technologicznej współczesności i jej społecznych i intymnych zmagań.

Pragniemy podziękować wszystkim filmowym twórcom, artystom i dystrybutorowi LI-MA za udostępnienie filmów do projekcji. Wszystkie projekty zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.Cilaos


Francja, 2016, 12 minut 47 sekund

autor: Camilo Restrepo

Prowadzony przez magiczny rytm maloi – rytualnej pieśni z wyspy Reunion – „Cilaos” porusza temat głębokich i nieprzeniknionych więzi istniejących pomiędzy światem zmarłych i żywych. Z udziałem Christine Salem.

 

Kontemplacja stanu utajenia 2

Korea Południowa, 2017, 7 minut 45 sekund

autor: Cho Seoungho

Wewnętrzne wizje Cho i jego sposób postrzegania świata zewnętrznego spotykają się w tym wideo w sferze abstrakcyjnej mediacji między przestrzenią, miejscem i dźwiękiem. Naturalny krajobraz zostaje zepchnięty do granic abstrakcji poprzez nakładanie i użycie innych form manipulacji, jednocześnie kładąc nacisk na ruch pionowych linii. Obrazy i dźwięki ulegają stałym transformacjom. Pod powierzchnią czai się spokój, którego nigdy jednak nie udaje się osiągnąć.

 

B-ROLL z Andre
2016, USA, 18'26”, autor: James N.Kienitz Wilkins

 

USA, 2016, 18 minut 26 sekund

autor: James N. Kienitz Wilkins

Anonimowe i zapośredniczone świadectwo niebezpiecznego snu pewnego mężczyzny.

 

Wieża XYZ autor: Ayo Akingbade, 3', Wielka Brytania, 2016

Wielka Brytania, 2016, 3 minuty

autor: Ayo Akingbade

Bohaterowie przemierzają betonową dżunglę Londynu w towarzystwie melodyjnej ścieżki dźwiękowej, a narratorka snuje refleksje na temat stanu miasta, wyobrażając sobie swoją przyszłość.

Le Macaour

Holandia, 2017, 9 minut

autor: Roman Ermolaev

„Le Macaour” to 9-minutowa gra między dokumentowaniem a obserwacją w akcji. Projekt jest okazją do bezpośredniej interakcji z obrazem w przedstawionej opowieści.

 

Niech sen płonie, autor: Rainer Kolhberger, Austria, 2017, 8'14”

Austria, 2017, 8 minut 14 sekund

autor:  Rainer Kohlberger

Ośmiominutowy film Rainera Kohlbergera rozpoczyna się sekwencją czarno-białych cząsteczek, które fruwają po ekranie. Koagulując w prymitywne struktury, przemieniają się w burzę postrzępionych artefatów i następnie płynnie przeradzają się w punkty światła. Wraz z wprowadzeniem efektu migotania, unoszące się dźwięki elektroniki przechodzą w przeszywający rytmiczny powiew i  zmierzają ku końcowi – przedstawieniu czarnej dziury, subtelnie pogłębiającej się w miarę upływu czasu.

 

Twórcy
Reżyseria Różni twórcy,
Inne wydarzenia:
15.07.2017, 19:00, Sobota z awangardą: Ruchome obrazy artystów współczesnych
Informacje:
Napisy: Czas trwania: 61 Minut