PL EN

"Zamiast Kevina": Transatlantyk poleca!

Masz dość oglądania "Kevina samego w domu” na zmianę z "To właśnie miłość"? Dla prawdziwych kinomanów i wszystkich, którzy chcą nadrobić kinematograficzne zaległości w trakcie przerwy świątecznej, przygotowaliśmy zestawienie wybranych filmów z programu tegorocznej edycji Transatlantyku, które są dostępne online lub na DVD. To najciekawsze dokumenty, premierowo pokazywane na festiwalu fabuły i klasyka światowego kina. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelu - miłego oglądania!

 

 

Moja szczęśliwa rodzina / Chemi Bednieri Ojakhi / My Happy Family

reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Groß, Niemcy, Gruzja, Francja, 2017, 120'

Obejrzyj online.

Nauczycielka literatury Manana żyje razem ze swoją trzypokoleniową rodziną: mężem Soso, rodzicami, synem siedzącym nieustannie przy komputerze, córką oraz jej mężem. W mieszkaniu panuje wieczny gwar, trudno tu choć o odrobinę spokoju i prywatności. Kiedy nadchodzą jej 52. urodziny, Manana zapowiada, że nie jest w nastroju, by je świętować. Nazajutrz wyprowadza się z domu do wynajętego małego mieszkanka, nareszcie ma własny kąt. Rodzina, przyjaciele, całe gruzińskie patriarchalne społeczeństwo nie potrafi zrozumieć ani uszanować jej decyzji. Najbardziej wyrozumiały okazuje się Soso, który wciąż ma nadzieję, że żona do niego wróci. Ale czy jest to jeszcze możliwe? Kamera rumuńskiego operatora Tudora Pundoru właściwie nie opuszcza Manany, której subtelny i złożony portret stworzyła tu aktorka Ia Shugliashvili. Podbijający światowe festiwale Chemi bednieri ojakhi autorstwa reżyserskiego tandemu Nana Ekvtimishvili - Simon Gross to kolejny wyśmienity obraz z Gruzji, której kinematografia w ostatnich latach nie przestaje zaskakiwać.

 

 

Ukryte działania / Hidden Figures

reż. Theodore Melfi USA, 2016, 127'

Film dostępny na DVD.

Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. Jeden z najciekawszych amerykańskich filmów sezonu z fantastyczną ścieżką dźwiękową autorstwa Hansa Zimmera i… Pharrella Williamsa.

 

 

Moonlight 

reż. Barry Jenkins USA, 2016, 111'

Film dostępny na DVD.

Trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu roku, i aż 34 inne nagrody - nie mogliśmy pominąć tego dosłownie obsypanego deszczem wyróżnień filmu w naszym zestawieniu. To opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca z ubogiej dzielnicy Miami, przedstawiona w trzech aktach/okresach jego życia (dlatego w jego rolę wciela się aż trzech aktorów). W pierwszym akcie mały Chiron zaprzyjaźnia się z trzęsącym okolicą gangsterem, kontrolującym handel narkotykami na dzielnicy. W drugim - już jako nastolatek odkrywa własną seksualność, by wreszcie w trzecim, jako dorosły człowiek, odpowiedzieć sobie na parę bardzo ważnych pytań.

 

 

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie / Perfetti Sconosciuti

reż Paolo Genovese, Włochy, 2016, 97'

Film dostępny na DVD.

Jedna z najzabawniejszych komedii sezonu. Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają niebezpieczną zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

 


Podziemny krąg / Fight Club

reż. David Fincher, Niemcy, USA, 1999, 139'

Obejrzyj online.

Ten tytuł polecamy wyjątkowo. Edward Norton był gościem Transatlantyk Festival, a to, jak wypowiadał się o "Podziemnym kręgu" możecie obejrzeć tu. Tuż po premierze okrzyknięty rozczarowaniem sezonu. Lata później film Davida Finchera do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych i najlepszych dzieł amerykańskiego kina lat 90. Film jest ekranizacją skandalizującej powieści Chucka Palahniuka. Bezimienny narrator (Norton) cierpi na chroniczną bezsenność i jest całkowicie znudzony swym dotychczasowym życiem. Do czasu, gdy spotyka charyzmatycznego Tylera Durdena -  w tej roli Brad Pitt.

 

 


Dunkierka / Dunkirk

reż Christopher Nolan, Francja, Holandia, USA, Wielka Brytania, 2017, 106'

Film dostępny na DVD.

Najbardziej oczekiwana premiera lata 2017. Najnowszy film Christophera Nolana ("Mroczny Rycerz", "Incepcja") opowiada o Operacji Dynamo, udanej próbie ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego wraz z częścią wojsk francuskich i belgijskich z tytułowej Dunkierki do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy i alianci zostali uwięzieni pomiędzy morzem a wrogą armią. Musieli dokonać niemożliwego, żeby pozostać przy życiu. Podczas realizacji Christopher Nolan nie zgodził się na komputerowe odtworzenie okrętów wojennych, dlatego na ekranie zobaczymy autentyczne statki z czasów II Wojny Światowej.

 


Whitney: Can I Be Me

reż. Nick Broomfield, USA, Wielka Brytania, 2017, 105'

Obejrzyj online.

Wzruszający portret jednej z najważniejszych wokalistek XX wieku. Obraz Whitney Houston malowany jest przez nigdzie dotąd niepublikowane wywiady z osobami z jej najbliższego otoczenia - kochającej rodziny, przyjaciół, współpracowników i przeplatany przez genialną muzykę. W rezultacie otrzymujemy przejmującą historię złamanego serca.

 


Moje córki krowy

reż. Kinga Dębska, Polska, 2015, 88'

Film dostępny na DVD.

Wspaniała, familijna historia, która pozwala na głęboką refleksję nad rodzinnymi zaszłościami. W obliczu choroby ojca, siostry (w tej roli Agata Kulesza i Gabriela Muskała) decydują się na poprawienie relacji. Film został obsypany nagrodami i nominacjami żeby wspomnieć chociażby o Nagrodzie Publiczności Orły 2016 czy Złote Lwy. Pozycja obowiązkowa na rodzinne seanse.

 

 

Paryż może poczekać / Paris Can wait

reż. Eleonor Coppola / Japonia, USA, 2016, 82'

Film dostępny na DVD.

Debiut reżyserski Eleonore Coppoli, żony Francisa Forda i matki Sofii Coppoli, częściowo oparty na jej przeżyciach. Bohaterka filmu Anne  jest przede wszystkim żoną i matką. Na skutek nieprzewidzianych okoliczności, znajduje się w podróży po Włoszech z przyjacielem swojego męża, producenta filmowego. Wycieczka ta pozwoli jej nie tylko odkrywać nowe smaki wspaniałej włoskiej kuchni, ale przede wszystkim zmusi do ustalenia priorytetów w życiu.

 

 

Ostatnia rodzina

reż. Jan P. Matuszyński, Polska, 2016, 124'

Film dostępny na DVD.

Niespełna rok od premiery Ostatnia rodzina jest już chyba niekwestionowanym klasykiem polskiego kina. Jan P. Matuszyński okazał się nie tylko czarnym koniem Festiwalu Filmowego w Gdyni, zgarniając Złote Lwy dla najlepszego filmu, ale także dał się poznać jako filmowiec z europejskiej ekstraklasy. Niezwykle ciekawą historię rodziny Beksińskich ogląda się jak światowej klasy kryminał i dramat. Doskonałe role Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandry Koniecznej dopełniają dzieła.