PL EN

Transatlantyk Festival partnerem ARTE Kino Festival

Dziś startuje ARTE Kino Festival, festiwal filmowy stworzony przez Telewizję ARTE i platformę Festival Scope. Przedstawia 10 nowych, europejskich filmów pełnometrażowych, starannie wyselekcjonowanych spośród tych prezentowanych na najbardziej prestiżowych festiwalach. Festiwal potrwa do 17 grudnia, a Transatlantyk jest partnerem wydarzenia.

 

 

Działający od 2016 roku ARTE Kino Festival jest innowacyjnym wydarzeniem skierowanym do miłośników kina w całej Europie, spragnionych odkrywania najciekawszych i najbardziej porywających europejskich produkcji ostatnich miesięcy. Festiwal zrodził się z dążenia ARTE do wspierania europejskiego kina artystycznego przez umożliwienie szerokiej dystrybucji i co za tym idzie - rozpoznawalności prezentowanych tytułów.

ARTE Kino Festival do programu festiwalu wyselekcjonowało wybitne tytuły, z których każdy reprezentuje eklektyczny i odważny trend współczesnego europejskiego kina. Oprócz najnowszych filmów renomowanych twórców, prezentowane są także produkcje debiutantów pochodzących z Rumunii, Grecji i Polski, według Oliviera Père, dyrektora artystycznego Arte Kino Festival, dowodzące ich wyjątkowego talentu. Te tytuły stawiają pytania o dziedzictwo i o nowoczesność, prowadzą opowieść zachowując tradycyjną narrację lub też zrywając z nią, łączą one w mistrzowski sposób współczesność i przeszłość, otwierają intymny świat wyobraźni twórcy.

Z prezentowanych 10 tytułów, ze względu na regularną dystrybucję kinową nie wszystkie filmy są dostępne na platformie. W Polsce poprzez stronę artekinofestival.com można zobaczyć 6 następujących filmów nagradzanych na festiwalach w Berlinie, Locarno czy San Sebastian:

 

Bright Nights (Helle Nächte) – Thomas Arslan (2017, Niemcy, 1h26) - Micheal, inżynier mieszkający w Berlinie jedzie do Norwegii na pogrzeb swojego ojca. Ponieważ siostra nie chce uczestniczyć w uroczystości, zostaje skazany na podróż z 14-letnim synem Luisem, z którym ma minimalny kontakt. Pierwsza wspólna podróż okazuje się trudniejsza niż Michael się spodziewał. Syn nie wyraża chęci porozumienia, a codzienne warunki życia nie należą do najłatwiejszych.  Mimo to mężczyzna jest zdeterminowany, aby nawiązać relację z synem. Nagrody: Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora: Georg Friedrich – Berlinale 2017. Filmy tego reżysera regularnie pokazywane są na Berlinale - w 2013 roku zaprezentował w konkursie głównym film "Gold".

 

Godless (Bezbog) – Ralitza Petrova (2016, Bułgaria / Francja, 1h19) - Pielęgniarka handluje dowodami osobistymi pacjentów z demencją. Gotówka jest jej potrzebna na narkotyki, od których jest uzależniona. Pożera ją także emocjonalna pustka i narastający strach przed karą. Nagrody: Golden Leopard, Best actress award Irena Ivanona, Locarno Film Festival 2016

 

The Giant (Jätten) – Johannes Nyholm (2016, Szwecja / Dania, 1h26) - Chory na autyzm Rikard wychowuje się z dala od matki. Gdy kończy trzydzieści lat jest przekonany, że odzyska jej serce, jeśli wystartuje w Skandynawskich Mistrzostwach gry w bule. Słaba forma i nieprzyjazne środowisko nie są go w stanie powstrzymać przed wykonaniem zamierzonego planu. Nagrody: Special Jury Prize, Festiwal Filmowy w San Sebastian l 2016

 

Scarred Hearts (Inimi Cicatrizate) – Radu Jude (2016, Rumunia / Niemcy, 2h21) - Rumunia, 1937 rok. Emanuel, 20-letni mężczyzna spędza czas w sanatorium u wybrzeży Morza Czarnego, lecząc się z gruźlicy. Opowiada historię  swojej miłości do pacjentki i próbie korzystania w z pełni życia, mimo choroby. Film został zainspirowany autobiograficzną powieścią "Scarred Hearts" rumuńskiego pisarza Maxa Blechera, napisaną na chwilę przed śmiercią w wieku 29 lat.  Nagrody: Special Jury Prize, Festiwal Filmowy w Locarno 2016

 

Sunbeat – Clara and Laura Laperrousaz (2017, Francja, 1h35) - Gabriel i Iris wraz z bliźniaczkami Emmą i Zoe, wracają do rodzinnego domu w Portugali na wakacje . W samym środku słonecznego krajobrazu, między śmiechem dzieci i kąpielami w rzece, w pełni lata ujawnia się przeszłość pary.

 

Living and other fictions (Vivir y otras ficciones) – Jo Sol (2016, Hiszpania, 1h21) Pepe opuszcza szpital psychiatryczny po tym jak odsiaduje tam wyrok za kradzież. Jedynie przyjaźń z Antonio, niepełnosprawnym aktywistą, pomaga mu odbudować życie na kruchych fundamentach. Niemniej, jego potrzeba odnalezienia się w świecie pozbawionym sensu, staje się desperackim obowiązkiem, a osiągnięcie "normalności" - niemożliwe. Relacja z Antonio zmienia jego spojrzenie na życie, zachęca do odnalezienia siebie i pogodzenia się z szaleństwem, w którym zdecydował się żyć. Nagrody: Best Film, Cinespaña Festival / Golden Antigone, Montpellier Cinemed Festival 2016.

 

Więcej informacji: artekinofestival.com