PL EN

Abu: Ojciec

Abu: Father

Sekcja: Docs

- Nie wstydzisz się mnie? - pyta umierającego ojca Arshad Khan w Abu. Tworzy film skrajnie osobisty. Wraca do własnych wspomnień: dorastania w Pakistanie, emigracji z rodziną do Kanady, odkrywania swojej seksualności. Ale w tych kilkudziesięciu latach losów rodziny odbija się niesamowicie dużo świata.

Jest w Abu społeczeństwo Pakistanu widziane z perspektywy rodzącej się tam klasy średniej. Dyktator Zia-ul-Haq zachęcał do otwierania własnych biznesów. Ci, którym się powiodło - jak ojciec reżysera, były wojskowy - cieszyli się życiem i poznawali świat. Ale jednocześnie nie umieli rozliczyć mrocznych kart własnej przeszłości i wyjawiać rodzinnych tajemnic.

Jest tu również historia odkrywania w sobie inności. Pragnienie oszukania własnej natury,   oswojenia się z nią. I rozbijania się o mur stereotypów. Zarówno ortodoksyjnych Muzułmanów na temat homoseksualizmu, jak i Kanadyjczyków na temat imigrantów z Pakistanu.

Jest wreszcie zapis bólu, jaki niesie emigracja. Nieumiejętność zasymilowania się, poczucie odrzucenia, które rodzi radykalizację poglądów, dewocja, ostentacyjne odcięcie się od współczesności.

Jednak przede wszystkim Abu to mądra, prywatna opowieść o potrzebie zrozumienia siebie i własnego ojca. O próbie pojednania, która - jak to często bywa - przychodzi zbyt późno.


Krzysztof Kwiatkowski

Twórcy
Reżyseria Arshad Khan,
Seanse:
15.07.2017, 19:30, Abu: OjciecKup bilet
16.07.2017, 13:30, Abu: OjciecKup bilet
Informacje:
Reż. Arshad Khan Kanada / Japonia / Pakistan / Arabia Saudyjska / Tajlandia 2017 Napisy: polskie Czas trwania: 80 Minut
Inne filmy z sekcji
Whitney: Być sobą?
reż. Nick Broomfield Rudi Dolezal USA / Wielka Brytania
Jazz in Poland
reż. Janusz Majewski Polska
Nie mrugaj - Robert Frank
reż. Laura Israel Kanada / Francja / USA