PL EN
26.09.2017

Program MikroGranty - laureaci drugiego naboru

Wyjątkowy cykl niespiesznych koncertów muzyki alternatywnej, audiospacer po najmniej odkrytych zakątkach Łodzi, przegląd kina międzykulturowego, odkrywanie Ireny Tuwim dla łodzian, druga edycja pikniku na Bałlesiu "Dziewczyny na Pole" i warsztaty "Siła matek z Łodzi" to zwycięskie projekty tegorocznej edycji MikroGrantów Transatlantyk Festival.

 

MikroGranty to przygotowany przez Transatlantyk od początku 2016 roku program wsparcia kreatywnych, łódzkich inicjatyw, który ma na celu pomoc w pozyskiwaniu funduszy na wyznaczony cel kulturalny lub społeczny, realizowany w Łodzi. Dzięki dofinansowaniu wydarzeń Transatlantyk Festival, łodzianie będą mogli uczestniczyć w wielu różnych, ciekawych wydarzeniach społecznych i kulturalnych - od przeglądu kina międzykulturowego, koncentrującego się na roli kobiety w religiach świata, po audiospacer na Księżym Młynie, koncerty muzyczne czy edukacyjne warsztaty dla matek.

 

"Opowiedz mi o sobie" to przegląd kina międzykulturowego, który odbędzie się w Kinie Bodo przez cały październik - mówi Wojciech Wojtysiak. W nasz pomysł przedstawienia postaci kobiety w różnych ujęciach związanych z największymi religiami świata i dyskusji poza stereotypami uwierzył Transatlantyk Festival, który na realizację projekcji przyznał grant"

 

Dzięki MikroGrantom odbędą się nie tylko projekcje filmowe, ale także wydarzenia muzyczne pod hasłem: "tylko spokój nas uratuje". "Widząc tempo dzisiejszego życia, chcemy naszą inicjatywą wesprzeć ideę "slow life". Pragniemy przypomnieć jak wielką wartością jest możliwość powolnej kontemplacji sztuki." - tak opowiadają o projekcie pomysłodawcy, Agnieszka Bomba i Ryszard Gawroński.

 

W tegorocznej edycji MikroGrantów nie mogło zabraknąć także wydarzenia o charakterze performatywnym. "Pobocze - historie z(a)deptane" to czwarte, ostatnie wydarzenie z cyklu audiospacerów po Księżym Młynie. Artystyczne city trips na łódzkim gruncie to intrygujący sposób spędzenia wolnego czasu na spacerze w towarzystwie niezwykle ciekawych historii, tworzących historię Księżego Młyna.

 

Komisja przyznała również granty projektom o ogromnym znaczeniu społecznym. "Irena Tuwim. Pisarka z naszego podwórka" na nowo odkrywa wspaniałą łódzką tłumaczkę literatury światowej. Już 12 grudnia, podwórko ulicy Andrzeja Struga zamieni się w centrum kultury, a bohaterką będzie właśnie Irena Tuwim. To wszystko dzięki organizacji Łódzki Szlak Kobiet.

 

W programie MikroGranty zwyciężył również projekt bezpłatnych warsztatów dla matek - "Umiejętne kształtowanie pociech - siła matek z Łodzi", który odbędzie się na Wydziale Filologicznym UŁ od 6 do 13 października. Głównym założeniem warsztatów jest pogłębianie wiedzy na temat edukacji dziecka i jego twórczej inteligencji.

 

W ramach programu MikroGranty dofinansowanie przyznano także dla wydarzenia "Dziewczyny na Pole" - kolejnego już pikniku na Bałlesiu, granicy między dwiema łódzkimi dzielnicami - Bałutami i Polesiem. 10 września, przez cały dzień, mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach sitodruku, przygotowania ekologicznych kosmetyków, koncertach oraz warsztatach kuchni roślinnej.

 

W składzie Komisji oceniającej wnioski MikroGrantów znaleźli się: Monika Ptasińska (Zespół ds. Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Łodzi), Michał Różański (Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani, Dyrektor SP nr 26  w Łodzi) oraz Daria Głowacka (Transatlantyk Festival) po analizie niemal 20 nadesłanych zgłoszeń wyłoniła 6 najciekawszych projektów.